JENERATÖR

Jeneratör Nedir

Jeneratörlerin Hayatımızda Önemi Çok Büyüktür.

Jeneratörler mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren genellikle elektromanyetik endüksiyon kullanan bir cihazdır. Tam tersi olan elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren motorlarla benzerlik göstermektedir. Jeneratörler içerisinde kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bataryalar, ısı enerjisini elektrik enerjisine çeviren termo elektrik jeneratörler ve ışık enerjisinide elektrik enerjisine çeviren fotoelektrik devreler bulunur.
Bizim düşüncemizin aksine jeneratörler çok basit bir çalışmasına sahiptir. Elektrik motoru gibi çalışır ancak tersine çalışır. Önemli olan nokta eksenin dönme hızının akımın büyüklüğünü etkilemesidir. Buda elektriklerden beklediğimiz verimin bizler için daha verimli olmasını sağlar.

Jeneratörlerin çalışma prensibi mekanik enerji kaynakları, güneş, güneş enerjisi, sıkıştırılmış hava ve benzeri kaynaklarda yararlanılır.  Veya ilk hareketi veren su türbini, buhar türbini, içten yanmalı motor yada gaz türbini gibi aletlerdir. Jeneratörün dönme harekelerini gerçekleştirmesine bu kaynaklara ihtiyaç vardır. Bu sistemler günümüzde elektrik kullanımında en etkili verimi almak için en etkili yol haline gelmiştir.